بزرگ ترین مرجع دانلود بازی و انیمیشن
۱۳٩٢/٢/٢٧
نقد و بررسی بازی call of duty 5 ... نظرات() 
 


call of duty نامی که همیشه جزء بهترین سری بازیهای جنگی بوده است دو شماره اول بازی توسط گروه Infinity Ward ساخته شد. در این میان که گروه Infinity Ward در حال ساخت شماره بعدی بازی خود بود گروه Treyarch از طرف Activision مامور شد شماره سوم بازی COD را بسازد بعد از انتشار این بازی ضعیفترین امتیازات سری COD به این سری بازی داده شد و باعث ناامیدی هواداران بازی شد ولی Infinity Ward با انتشار نسخه چهارم همه را شگفت زده کرد و ضمن اینکه آبروی این بازی را بار دیگر برگرداند، این بازی را به یکی از بهترین بازیهای تاریخ در ذهن گیمرها تبدیل کرد.اما امروز بعد از صحبتهای بسیار اعلام شده که نسخه بعدی COD توسط گروه Treyarch در حال ساخت است و باز هم این گروه قصد سفر به گذشته را دارد تا یکی از اتفاقات جالب جنگ جهانی دوم را بازگو کند،این بازی شماره خاصی ندارد و اسم آن world at war است...در این پیش نمایش بخشی از امکانات بازی را میشناسید که مطمئنا شما را امیدوارتر از سری سوم بازی خواهد کرد ولی آیا نسخه جدید COD میتواند نسخه ای باشد که مانند شماره چهارم 10 میلیون فروش کند؟
مقدمه: WORLD AT WAR ...جنگ؛ پدیده ای دردناک که باعث ویرانی زندگیهای بسیار و کشته شدن افراد زیادی میشود،بحث جنگ مخصوصا جنگ جهانی دوم مبحثی است که زیاد روی آن پرداخته شده است و بازیهای زیادی طبق همین قائده درست شده اند، به نظر این مسئله یک مبحث قدیمی و کهنه است که چیز جدیدی برای گفتن ندارد!! ولی سازندگان waw گفته اندشما با حال و هوای جدیدی از جنگ در این سری از بازیها رو به رو خواهید شد که البته همه ما انتظاری جز این از بهترین بازی جنگی یعنی call of duty نداریم که علاقه مندانش در داخل ایران نیز بسیار چشم گیر است.این بار به قسمتهای تقریبا تازه ای در دنیای بازیها پا میگذاریم که در آن مکانها یک لحظه احساس راحتی نخواهید کرد چون شما در درون یک جنگ سنگین قرار گرفته اید که نمیتوان در آن ساکن ماند و باید همیشه در جنب و جوش بود ، و حرکت و جنب و جوش از ارکان COD است، بازیی که با سرعت بالا در حال حرکت به جلو است و شما نیز یک سرنشین در این دنیا خواهید بود ، سرنشینی که عاقبتش در اختیار خودش است!
قبل از هر چیز:جنگ...
"...وحشت،کشتن، نابود کردن، یتیم کردن،سکوتهای دروغین،دفاع از وطن،حمله برای تصاحب،آتش،ویرانی،پر از صدا،مرگ،زندگی..."
داستان:جنگی در دل آتش...
داستان سری COD هیچ موقع یک داستان کلی نبوده است، که فقط بگوییم داستان در مورد یک چیز از جنگ بوده است یا اینکه یک داستان خاص از جنگ جهانی دوم بوده است، بلکه در مراحل مختلف شما شاهد نقش آفرینی در نقش های مختلفی هستید... waw نیز از این مسئله مستثنی نیست،در این بازی نیز شاهد حالتهای گوناگونی داستانی هستیم ....که مرحله به مرحله به تکامل میرسد تا بازی waw را تشکیل دهد.
در جنگ جهانی دوم اتفاقات زیادی می افتد ولی مسئله جنگ آمریکا و ژاپن در جنگلهای انبوه و زیبا بحثی است که خیلی کم(قبلا بازیهای وجود داشتند)به آنها توجه شده است یا اینکه خیلی خوب درست نشده بود! در این سری این قسمت بسیار درونگرایانه تر در حال ساخته شدن است و شما را در دل جنگی سر سخت تر از قبل با داستانی قوی و بیان داستانی شبیه COD4 میبرد...سرباز ژاپنی با چاقوی کوچک خود قدم میزند و سوال میپرسد،ولی آن تفنگدار چیزی برای گفتن ندارد...صدای جیغ بلند تفنگدار بلند میشود و شما که بیحال در رو به روی او بسته شده اید به محیط نگاه میکنید...صدای فریاد به خاطر سیگاری بود که روی صورت تفنگدار بیچاره خاموش شده بود!!ولی تفنگدار زبان باز نمیکند...و چاقو پایان کار او را رقم میزند. اکنون دیگر شما هستید و این افسر ژاپنی و این پایان کار شماست، نفستان بند آمده است و آب دهنتان خشک شده است!! ولی همین لحظه نیروهای پشتیبانی میرسند و شما همراه یک کلت باید مرحله اول بازی waw را آغاز کنید.بعد از جنگی که در ساحل Makin beach انجام دادید،حالا راه خود را به جنگلی ناشناخته میکشید ، و با دشمنانی رو به رو میشوید که تفاوت بسیاری با آلمانیهای سری قبل دارند و این تفاوت کاملا مشخص است، ژاپنیها تاکنیکهای مختلفی برای جنگ دارند و شما را متعجب خواهند کرد مثلا در قسمتی از همین مرحله با گروه خود به منطقه ای میرسید که یک سری جنازه آنجا وجود دارد بعد از رد شدن از جنازه ها صداهایی شنیده میشود و با کمال تعجب خواهید دید که آن ژاپنیها نمرده بودند بلکه خودشان را به مردن زده بودند و اکنون با سر و صدا از پشت به شما حمله میکنند!!!و تفاوت دیگر در این سری در همان مرحله اول شما سربازان ژاپنی اسنایپر داری را خواهید دید که در درختان استتار کرده اند!! پس دشمنان ژاپنی نو آوری جدید بازی هستند.داستانی که ذکر شد،داستان شروع بازی بود ولی بازی حالتهای دیگری نیز دارد و آن ،یکی از نیروهای سرخ روسیه بودن است که مرحله هایی از بازی نیز به این مسئله میپردازد که شما جزء سربازان سرخ روسیه هستید و با آلمانهای ناجی به جنگ میپردازیدگیم پلی:حرکت در میان آتش و خون...
سرعت اساس کار بازی waw خواهد بود،و همین مسئله جذابیتهای این بازی را افزایش خواهد بخشید...وقتی حرف از گیم پلی بازی COD میزنیم همه میدانیم چه میخواهیم و شرکت Treyarch "شاید" بلاخره متوجه شده باشد که چیزی که یک گیمر از بازی میخواهد همان حالت گذشته نیست چون جذابیت یک بازی به این است که چیزی جدید برای گفتن داشته باشد و با اطلاعاتی که تا به این لحظه از سایتها، مجلات مختلف جهان انتشار پیدا کرد میتوان گفت گیم پلی waw مسائل واقعا عالی و جدید زیادی برای گفتن دارد. میتوان گفت اساس گیم پلی بازی به هوش مصنوعی عالی دشمنان بر میگردد که اینبار پر فکر تر از قبل تصمیم گیری میکنند و همچنین واقعی تر از قبل و طبق فرهنگ خود به جنگ با دشمن میپردازند. چیزی که در سری قبل نمیدیدیم این بود که دشمنان در مقابله با شما هیچ تاکتیک بخصوصی نداشتند و تنها به تیر زدن به شما میپردازند!! که این خلاف یک جنگ پر از تاکتیک است!این مسائل کوچکترین مسائل تاکتیکی مختلف در waw است که هر کدام برای خود میتواند بخش خاصی از گیم پلی باشد. در بازی در مراحل مختلف مسائل مختلفی چون ترس ، اضطراب ، جذابیت و دیدن خود در یک جنگ تمام عیار را حس خواهید کرد.این حس به شما کمک خواهد کرد که جذابیتهای بیشتری از یک مسئله به نظر قدیمی کسب کنید.مسئله جنگ جهانی دوم یک نوآوری خیره کننده نیست ولی وجود اعمال جدید و وجود مسائل تازه میتواند جذابیت را بیفزاید. در بازی اسلحه های جدید به جز Flamethrower (آتش افکن) وجود دارد، اسلحه های مختلف گرم که قبلا نیز در COD1 و2 و3 نیز بودند نیز وجود دارند و علاوه بر اینها شما میتوانید از شمشیر ژاپنی ها بر علیه خودشان استفاده کنید که بسیار جذاب است!! سورپرایزها هنوز در COD راه خودش را فراموش نکرده است و در waw میخواهد به شما بیشتر بفهماند که جنگ جای بچه بازی نیست و لحظه لحظه میخواهد برای شما چیزی غیر قابل پیش بینی نشان دهد ، سقوط هواپیماها، منفجر شدن وسایل مختلف، تخریب ساختمانها بر اثر اصابت خمپاره، موشکهایی که در گوشه شما میخورند و همه و همه اینها است که به شما گوشزد میکند که نام این بازی هنوز COD است ولی اینبار در این سری چیزهای بیشتری خواهید دید آتش سوزیهای عالی و واقعی، دشمنان باهوشی که از همه نظر شما را شکه میکنند،سر و صدایی که گوش خراش است و سکوتی که در بعضی مکانها وحشت آور است!!! با همه تغییراتی که در waw میبینید ولی این بازی نیز یک COD دیگر است با همان روند عالیه گیم پلی که در نسخه های قبلی می دیدید ولی چیزی که شاید در waw جدید باشد این است که روند گیم پلی خطی نیست چیزی که در شماره چهارم بازی کاملا خطی بود(ولی فوق جذاب)شما میتوانید طبق تاکتیک خود به سمت مناطق دشمن پا بگذارید(البته چیزی شبیه Crysis نخواهید!) و مطمئن باشید بیشتر مراحل بازی شما عضو یک گروه هستید که به سمت مناطق دشمن حرکت میکنید.در بازی waw قدرت شنا کردن نیز به یار شما افزوده شده است تا از میان آب به سمت دشمنان بروید(که البته چیز جدیدی نیست!)که برای بازی COD یک مسئله جدید است که تا به حال در آن دیده نشده بود. در "WORLD AT WAR" خواهید فهمید در جنگ جهانی دوم و در جنگلهای آتش گرفته اش یا ساختمانهای نیمه ویرانه اش چه خبر است!! و خواهید فهمید اینجا آخر جهان است مکانی که در آنجا تمام "جهان در جنگ" است!!!!
COD باز هم میخواهد پیشتاز در آنلاین بازی کردن باشد...
در قسمت multiplayer بازی waw میخواهد علاوه بر اینکه مسائلی که باعث موفقیت شماره چهارم بازی شد را در این قسمت جا بدهد... میخواهد نوآوریهایی را نیز در این زمینه به وجود بیاورد تا بازی آنلاین waw نیز جذابیت بالایی داشته باشد.هر چند همان طور که گفتم اطلاعاتی که تا کنون از این قسمت انتشار شده است چیزی است که مشخص کرده این قسمت شباهت زیادی با قسمت آنلاین شماره چهارم دارد و همه مسائل خود را از آن قرض گرفته است!!! ولی سازندگان گفتند نوآوریهایی نیز در این زمینه دارند که باید منتظر بشینیم تا اطلاعات دقیقتری در این زمینه منتشر شود تا مطمئن تر بتوانیم در مورد این مسئله صحبت بکنیم.از مسائل جالبی که در قسمت آنلاین waw است توانایی آپگرید کردن تفنگها است(مثل COD4) و همچنین جنگهای گروهی نیز در این قسمت دیده میشود ولی مسئله جالبی که میتوانیم در این قسمت بازی ببینیم این است که گیم پلی بازی کاملا متفاوت است یعنی شما میتوانید ژاپنیها را در قسمت آنلاین انتخاب کنید تا شما اینبار در لا به لای محیط مخفی شوید و این بار افراد دیگر بر سر شما آتش بریزند تا شما را بسوزانند!!!

علاقه مندان به بازی شروع کردند: دوباره نه...
هنوز هیچ چیز نشده است تا علاقه مندان دیده اند که بازی باز به دوران جنگ جهانی دوم برگشته است انتقادات شدید خود را شروع کرده اند. در تمام سایتهای مطرح این مسئله را در comment هایشان دیدم !!!NOT AGAIN....WORLD WAR II!!! این جمله را که خیلی دیدم! بعضی با ادبهاشون هم که "sick of wwII games" که کلا !!!!! و بعضی ها هم "there is no need to return to WW2" من به شخصه تک و توک دیدم کسی نظر خوبی در مورد برگشت به جنگ جهانی دوم داشته باشه!! و همه میگفتند این بازی نباید به گذشته بر میگشت، و باید همان قدرت خودش را ادامه میداد تا به موفقیت برسد. البته این نظرات شخصی آنها بود و من هم نظر شخصی خوبی نسبت به بازی ندارم ولی در پیش نمایش یا نقد نباید تنها نظر شخصی خودتان را ملاک 100% قضیه قرار دهید و باید به بسیاری از مسائل نیز توجه کنید. هر چند من همه هم عقیده با نظر اون دوست خارجیمون هستم:"NOT AGAIN....WORLD WAR II"

گرافیک:چشم گیر...
در این بازی شاهد موتور گرافیکی ارتقاء یافته بازی COD4 خواهید بود. پس باید منتظر صحنه های بسیار زیبا و دلنشینی چون سری قبل بود.اولین پیشرفت بازی از نظر گرافیکی آتش گرفتن است، آتش گرفتن محیط بازی، سربازان، علف های بلند، درختان و... اینها باعث ایجاد افکتهای تصویری زیبایی میشود که سازندگان تا اینجایی کار به خوبی توانستند این افکتها را بوجود بیاورند.افکتهای آتش و دود بسیار زیبا و طبیعی درست شده است و همچنین دودهای حاصل از آتش را خواهید دید که محیط را پر میکنند، هر چند از بعضی جناح مصنوعی به نظر میرسد ولی از خیلی جهات زیبا است و بازی را به سمت انعطاف پذیر شدن میبرد. دور نمای محیط نیز از دیگر چشم گیرهای بازی محسوب میشود ،شما شاهد یک دورنمای زیبا و پر جزئیات خواهید بود که اگر تیزبین باشید میتوانید ببینید که چطور دشمنان در آن دورتر وول میخورند!!! نورپردازی بازی واقعا استادانه به نظر میرسد! نور بسیار نرم و واقعی و سایه ها حیرت آور هستند! و طبق اینکه منبع نور در چه فاصله و زاویه از شی ء یا فرد قرار داشته باشد سایه متفاوتی را تشکیل میدهند. آب کاملا فیزیکی درست شده است و وقتی روی آن حرکت میکنند... کاملا از هم میپاچد و آب به قطرات ریز تبدیل میشود و وقتی نارنجکی در آن بیفتد بیشتر متوجه فیزیک عالی آن میشوید.آسمان بسیار زیبا درست شده است و به محیطهای بازی زیبایی چشم گیرتری میدهد.طبق گفته سازندگان بازی محل تیرهای مختلف در همان جا و برای تمام مدت بازی باقی خواهد ماند و اصلا به حالت اولیه بر نمی گردد!!! این مسئله برای آتش سوزی و یا سیاه شدن دیوار بر اثر آتش نیز صدق میکند!!!!انفجارات نیز چشم گیر است و شما خرد شدن و پخش شدن و همچنین نور شدید انفجار را به زیبایی خواهید دید.طبق گفته سازندگان خونریزی به شدت به سمت طبیعی تر شدن میرود و از معیارهای مهم آنها در ساخت بازی آتش، انفجارات متفاوت و قافلگیر کننده،حملات هوایی و... است. هر چند در این قسمت مشکلاتی دیده میشود که امیدواریم تا زمان باقی مانده به انتشار بازی، همه چیز درست شود!
صداگذاری:دلهره و ترس...در مورد صداگذاری بازی اطلاعات دقیق و زیادی در دست نیست ولی اطلاعات کمی در مصاحبه ها وجود داشت:
چیزی که برای سازندگان در قسمت صداها مهم است، به وجود آوردن یک حس در جنگ بودن است که این عمل بدون وجود صداهای ترسناک و دلهره آور امکان پذیر نمیباشد. همچنین آهنگهای بازی نیز در خور زمان باید طبق نوع رفتار بازی نسبت به گیم پلی باید عمل کنند و در مواقعی که میخواهند شک بدهند یا آرامش بدهند و یا اینکه بازی را جذاب کنند ضرب خاص خود را داشته باشند.سعی شده از صد در صد صدای تفنگهای واقعی موجود استفاده شود و همچنین سعی خواهد شد صدای شلیک هر اسلحه به دیوار صداگذاری شود تا تفاوتها را احساس کنید.همچنین در بازی سازندگان دقیقا صدای دشمنان ژاپنی را به زبان خودشان و حتی نوع احساسات و رفتارشان را نیز به همان حالت درست کردند.
Call of duty 5 در چند جمله:
داستان شما را به دنیایی جنگ زده و ترس آور میبرد...
داستانی که شما را به جایی بین مرگ و زندگی میبرد!!
3دشمنان را از لانه شان بیرون بکشید...
ژاپنی ها تاکتیکهای زیادی برای ویرانی شما دارند...ولی شما هم امکانات زیادی دارید.
هیچ موقع ریکس نکنید چون هیچ موقع نمیدانید دشمنان کجا هستند.
این مارمولکها را دست کم نگیرید...
اسلحه بی مهماتی ژاپن‍یها مرگبار است!!!
Flamethrower (آتش افکن) نقش اساسی در گیم پلی ایفا میکند...
شنا کردن نیز در بازی اضافه شده است...
نبردی جذاب در حالت چند نفره...
در WORLD AT WAR از موتور ارتقاء یافته COD4 استفاده شده است...
درختان، خانه ها، علفها ،سنگرها و... به زیبایی آتش میگیریند...
انفجارات بسیار زیبا درست شده است...
دور نمای بازی خیلی خوب به نظر میرسد...
افکتهای آتش و دود عالی و محیط و دورنمای بازی نیز چشم گیر است...
یک جنگ تمام عیار احتیاج به صداها و افکتهای صدایی زیادی دارد ...
این پایان کار ژاپنی هاست.. بمب اتم...
نتیجه گیری:ببینیم و تعریف کنیم!!
Treyarch اینبار بهانه فرصت کم داشتن را ندارد. بلکه وقت کافی تا به اینجا برای ساخت بازی داشته و خواهد داشت.همه ما منتظر این بودیم که یک COD مدرن تر ببینیم ولی خوب Treyarch باز قصد سفر به گذشته را دارد تا شاید بتواند جذابیتهای ناگفته و بیشتری از یک بازی جنگ جهانی دیگر را برای ما بوجود بیاورد.مطمئنا این بازی خوب خواهد بود ولی عالی بودن آن فعلا مشخص نیست و فقط باید بشینیم و ببینیم که Treyarch چه خواهد کرد