بزرگ ترین مرجع دانلود بازی و انیمیشن
۱۳٩٢/٢/٢٧
  ... نظرات() 

 

 

 

 

یکی از بهترین بازی‌های امسال منتشر شد
بتمن‌بازی!
 
سرانجام بعد از سال‌ها انتظار یک بازی خوب بر اساس ماجراهای بتمن ساخته شد. ابرقهرمان‌های کتاب‌های مصور به‌ندرت در دنیای بازی‌های رایانه‌ای موفق بوده‌اند و با وجود داشتن پتانسیل بالا برای تبدیل شدن به بازی، هیچ‌یک از بازی‌سازها در آوردن آنها به دنیای دیجیتالی موفق نبوده‌اند. استودیوی نه‌چندان معروف Rocksteady توانسته با کمک آخرین فناوری‌های موجود (که لیست آن‌ها را در صفحه آغازین بازی می‌بینید) یک بازی فوق‌العاده زیبا و به‌یادماندنی در مورد بتمن بسازد. بازی «بتمن: تیمارستان آرکام» از همین حالا خودش را به‌عنوان یک نامزد اصلی برای کسب عنوان بهترین بازی سال مطرح کرده است.
 

سبک این بازی اکشن سوم شخص از نوع متال‌گیری است و شباهت‌های زیادی را می‌توان در ساختار هر دو بازی مشاهده کرد. سازنده‌ها با توجه به این‌که بتمن همیشه به‌صورت مخفیانه کار می‌کند، اساس بازی را بر مخفی‌کاری (Stealth) گذاشته‌اند، چیزی که در بازی‌های قبلی سری بتمن واقعا جایش خالی بود. اگر قبلا در فیلم‌ها و کتاب‌ها بتمن را می‌دیدید که ناگهان از پشت یک جنایتکار درمی‌آمد و او را بیهوش می‌کرد، حالا می‌توانید چگونگی مخفی شدن بتمن و رسیدن به پشت سر جنایتکار مذکور را ببینید و بازی کنید. سام فیشر و سالید اسنیک حالا یک رقیب بسیار سرخت و حرفه‌ای پیدا کرده‌اند که در حرکات مخفیانه و بی‌سر و صدا تبحر زیادی دارد.

نکته قابل توجه در بازی تیمارستان آرکام، کنترل بسیار خوب بتمن است. بالا رفتن از لبه‌ها به‌کمک چنگک، پنهان شدن زیر زمین، آویزان شدن از مجسمه‌ها، معلق بودن در آسمان، بمب‌گذاری و منفجر کردن دیوارهای نازک، بالا رفتن از ساختمان‌ها، حرکت در کانال‌های تهویه هوا، خزیدن به پشت دشمن و غافلگیر کردن او و دیگر حرکات مشخصه بتمن به‌راحتی قابل اجرا شدن هستند.

تمام بازی در محوطه تیمارستان آرکام رخ می‌دهد که شامل چندین بخش می‌شود. محدود بودن لوکیشن و نوع بازگشت به مراحل قبلی هم به‌شدت یادآور طراحی مراحل متالگیر1 و 2 است. هرگوشه‌ای با نیت خاصی طراحی شده و برای هر شیء که می‌بینید، هدفی وجود دارد. وجود شخصیت معماگو (Riddler) که فقط با تماس تلفنی با شما صحبت می‌کند یکی از نقاط قوت بازی است. معماگو نقشی در داستان ندارد و فقط تعداد زیادی معما و راه مخفی برای‌تان چیده که در هر منطقه باید آنها را پیدا کنید. پیدا کردن پاسخ معماهای معماگو اعتیادی است که اگر به جان شما بیفتد به این راحتی بیرون نمی‌رود! تازه بعد از تمام شدن نیمی از بازی و سر و کله زدن با معماها، سازنده‌ها به شما نقشه رازهای هر منطقه را می‌دهند که در آن محدود پاسخ هر معما نشان داده شده است.

 

 

روند بازی در هر قسمت با توجه به نوع چینش مکان مربوط به آن تغییر می‌کند. نمونه معروف این نوع طراحی مرحله هم همان متال‌گیر و سپس رزیدنت‌‌اویل (شماره 4 و 5) هستند. یعنی وارد یک منطقه بسته می‌شوید که امکانات محیطی فراوانی برای مخفی‌کاری به شما می‌دهد. تعدادی دشمن هم وجود دارند که از پا در آوردن آن‌ها بدون این‌که کسی بفهمد کاری است که هر بار یک جور انجام می‌شود و هر نفر به‌روش دلخواه خودش این کار را می‌کند. هوش مصنوعی خوب دشمن‌ها کاری کرده که با هر بار بازی کردن خود بازی یا بخش چالش‌ها (Challenges) تجربه متفاوتی داشته باشید و مجبور به تغییر روش پیشروی بشوید.

 نکته قابل توجه در بازی تیمارستان آرکام، کنترل بسیار خوب بتمن است

در بازی‌هایی از این قبیل، تنها نوع طراحی مرحله است که می‌تواند باعث ایجاد تنوع در روند بازی بشود. در تیمارستان آرکام این موضوع کاملا رعایت شده است. هر چند وقت یک بار وارد یک مکان کاملا جدید می‌شوید که استراتژی خاص خودش را می‌طلبد. وقتی هم که به مکان‌های تکراری برمی‌گردید تغییری در آن‌ها رخ داده است. مثلا ژوکر روی مجسمه‌ها بمب گذاشته تا دیگر نتوانید به راحتی به آن‌ها پناه ببرید. مراحل توهم ناشی از گاز توهم‌آور مترسک (Scarecrow) با تغییر زاویه دوربین و سبک بازی تنوع بسیار خوبی در گیم‌پلی به‌وجود آورده‌اند. ناگفته نماند که سازنده‌های بازی طی یکی از موفق‌ترین اقدام‌های انجام شده در تاریخ بازی‌های رایانه‌ای، دیوار چهارم بین مخاطب و بازی را می‌شکنند و در برخورد سوم با مترسک، توهم ناشی از حضور او را به بازی‌کننده هم القا می‌کنند.

از نظر گرافیکی تیمارستان آرکام قابل ستایش است. انیمیشن کاراکترها دقیق و کامل کار شده و میزان جزئیات در هر صحنه غیرقابل باور است. هیچ‌گاه در طول بازی از دیدن مبارزه‌ها که آخرین ضربه‌شان به صورت سینمایی نشان داده می‌شود سیر نمی‌شوید. حیف که به خاطر الزام بازی مجبور هستید بخش بیشتری را در حالت دید کارآگاهی مخصوص بتمن بروید که مانن دوربین فرابنفش عمل می‌کند و بسیاری از زیبایی‌های محیط اطراف را از دست می‌دهید.

«بتمن: تیمارستان آرکام» یکی از بهترین بازی‌های امسال و یکی از برجسته‌ترین بازی‌های سبک اکشن سوم شخص است. شاید تنها ایرادی که بشود به آن گرفت، استفاده نکردن مناسب از آدم‌بدهای معروف سری بتمن و طراحی غولآخرهای مناسب باشد. این بازی را به هیچ‌وجه از دست ندهید.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 نقد و بررسی بتمن - سایه شوالیه تاریکی روی تیمارستان گاتام

مقدمه :

بتمن فهرمان برگشته ولی اینبار در قالب یک بازی کامپیوتری

بتمن تنها قهرمان کمیک نیست بلکه قهرمان هر نبرد سخت است که در دنیای واقعیت قهرمان هم شد ! بله استدیو  Rocksteady Studios با الهام از کتاب کمیک این قهرمان دست به ساخت بازی  کرده است که فروش و استقبال خوبی از آن شد و اکثر منتقدان امتیاز بالایی به بتمن داده اند . تا بتمن در نبرد سخت قول های بازی موفق شود و نظر منقدان را جلب کند . بازی Batman: Arkham Asylum یکی از بازی های خوب امسال است که حتما ارزش بازی کردن را دارد مخصوصا که همه چیز این بازی خوب طراحی شده و بازیباز را  راضی خواهد کرد .

 

داستان :

داستان Batman: Arkham Asylum از روی کتاب که تا کنون در هیچ یک از فیلم های بتمن روایت نشده پس تا اینجا همه جیز را نمیدانید.

پس از سرکوبی همه خلافکاران شهر، تنها یک نفر که خطرناک ترین آنها نیز محسوب می شود باقی مانده بود. بله، درست فهمیدید "ژوکر". دلقک به ظاهر خندانی که در پس لبخندهایش هزاران فکر پلید موج می زنند و تمام ارگان های امنیتی شهر از مهار اعمال روان پریشانه او عاجز و درمانده اند. از قرار، طی یک درگیری کوچک، بتمن موفق می شود که این موجود شرور را دستگیر کرده و دوباره او را به تیمارستان آرخام منتقل کند.

با اینکه بتمن قوی ترین و سرسخت ترین حریف ژوکر محسوب می شود، اما شکست بی چون و چرا و عدم مقاومت ژوکر در مقابل بتمن کمی مشکوک به نظر می رسید! او به هیچ وجه از اینکه در ماشین بتمن، دست بسته به سمت آرخام می رفت ناراحت نبود و دائم در حال چرت و پرت گویی های همیشگی خود بود. کاملا معلوم بود که او با نقشه ای از قبل تعیین شده قصد بازگشت به آرخام را داشت تا در آنجا با آزاد کردن افرادش که در گذشته توسط بتمن دستگیر شده بودند یک حکومت هرج ومرج در تیمارستان به راه انداخته و دوباره برای سوژر قهرمان ما دردسرساز شود....

گرافیک :

همانطور که در خبرها شنیده ایم بازی با موتور Unreal 3 ساخته شده است. صبر کنید و قید گرافیک را نزنید . درست است که بازی با این موتور نسبتا قدیمی ساخته شده است ولی سازندگان را نباید دست کم گرفت که حیسیت یک سوپر قهرمان در دست آنان است.

طراحی بتمن و ژوکر دو کاراکتر اصلی و پر تنش با حد اکثر جزئیات صورت گرفته و چشمانتان را خیره خواهد کرد . اما محیط بازی که همان تیمارستان است  تم سرد و تاریکی دارد که با نور پر دازی عالی در حد نام بتمن هست البته باگ های زیادی در بازی وجود داره که با این موتور  قابل پیش بینی بود و اینکه محیط بازی قابلیت تخریب رو نداره که ضعف بزرگی برای این بازی محسوب میشه کار اکتر ها هم با انکه عالی نیستن خوب طراحی شدن تا سعی بشه بازی با سخت افزار کنسول روان اجرا بشه در کل با وجود بافت های باکیفیت  گرافیک بازی خوب و قابل قبول است.

صداگزاری :

صداگذاری بازی بسیار خوب کار شده که با وجود دوبلر های حرفه ای و دیالوگ هایی که استادانه رد و بدل میشوند پی به موفقیت این بخش بازی خواهیم برد مخصوصا جیسون گریوز  عهده دار موسقی بازی شده نباید ضعفی را در صدا و موسقی بازی دید البته صدا به اینها ختم نمیشود کافی است  با یک مجرم مبارزه کنید دا کیفیت و ظرافت صداگذاری را متوجه شوید در کل این بخش عالی کار شده است

 

 

 گیم پلی :

گیم پلی بازی تقریبا همان چیزی است که در بازی کمیک  watchman است . و روند بازی با تکیه بر مبارزات رزمی پیش میرود و در  هنگام اجرای بعضی از فنون خشن دوربین بازی زوم کرده و صحنه آحسته اجرای فن رو نشون میده که خیلی جالب هم هست بازی علاوه بر صحنه های بکش بکش که شلوغ هم هست قسمت مخفی کاری هم داره که با قلاب مخصوص بتمن اینکار سرگرم کننده خواهد بود البته بتمن قابلیت های دیگری هم داره که دید مخصوص بتمن در طول بازی بسیار کارایی داره در بخش مولتی پلیر بازی امکان انتخاب شخصیت ژوکر هم وجود داره که اونم دارای حرکان و قابلیت های منتفاوتی هست

 

نتیجه گیری :

Batman: Arkham Asylum یک بازی خوش ساخت و کاملا سرگرم کننده برای طرفداران اکشن و اونم رزمی خواهد بود . عرضه همچین بازی در ۷۰ سالگی بتمن واقعا بتمن رو فراموش نشدنی خواهد کرد و برای طرفداران کمیک بتمن چنین بازی کامپیوتری با کیفیتی که برای ۳ کنسول عرضه شده واقعا عالی هست . ما هم پیشنهاد میکنیم این بازی را تهیه کنید تا حرفهایمان باورتان شود !.